GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 9342038
*
nr 934 2038
Berndt Friberg
(1899-1981), Sverige
Vas, Gustavsbergs Studio, Berndt Friberg (1899-1981), 1977, höjd: 22
Berndt Friberg, född 1899, död 1981, svensk keramiker.
Följerätt
Utrop:
10.000 kr
Såld:
4.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 19:13:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/1 19:01:54
1
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berndt friberg gustavsbergs studio keramik svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige vas
-
6040 Miniatyrvas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Stengods..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:38
-
6278 Oljemålning
R. Zirvas J: son, stadsmotiv. Signerad. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:24
-
6045 Strutvas
med prismor, fot i nysilver med dekor av påfåglar...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:59
*
Berndt Friberg
Berndt Friberg, född 1899, död 1981, svensk keramiker.
Läs mer om e-auktion
nr 934 2038
Berndt Friberg
(1899-1981), Sverige
Vas, Gustavsbergs Studio, Berndt Friberg (1899-1981), 1977, höjd: 22
Berndt Friberg, född 1899, död 1981, svensk keramiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 10.000 kr |
Såld: | 4.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/1 19:01:54 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berndt friberg gustavsbergs studio keramik svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige vas
-
6040 Miniatyrvas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Stengods..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:38 -
6278 Oljemålning
R. Zirvas J: son, stadsmotiv. Signerad. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:24 -
6045 Strutvas
med prismor, fot i nysilver med dekor av påfåglar...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:59